Eaton 248853 Z-SCH230/40-22 Remote Switch 230V 40A 2 Makers 2 Breakers
MPN
248853
Available to back order
The Eaton Z-SCH230/40-22 is a remote switch with a nominal voltage of 230V to 240V and a maximum switching current of 40A. It includes two makers and two breakers in a single unit, making it ideal for efficient power distribution. This product is typically used in industrial applications requiring reliable relay operation and remote control capabilities.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 52.50 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 5520W
Max. load fluorescent lamp 2610VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 5336VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 2088VA
Misc Attribute Z-SCH230/40-22
Number of contacts as normally closed contact 2
Number of contacts as normally open contact 2
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 40A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 40A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 52.50mm