Eaton 248852 Z-SCH230/40-40 Remote Switch 230V 40A 4 makers
MPN
248852
2 in stock, despatched in 4 working days
The Eaton Z-SCH230/40-40 is a remote switch with a nominal voltage of 230 V and a maximum switching current of 40 A. This industrial relay module is suitable for applications requiring reliable control of electrical circuits. It is commonly used in automation systems and electrical installations to manage high-power loads.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Contact Material Cadmium free (Ag-alloy)
Contact Type 4 makers
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 52.50 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 5520W
Max. load fluorescent lamp 2610VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 5336VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 2088VA
Misc Attribute Z-SCH230/40-40
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 4
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 40A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 40A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Weight 0.36
Width 52.50mm