Eaton 248851 Z-SCH24/25-40 remote switch 24V AC 25A 4 contacts
MPN
248851
7 in stock, despatched in 4 working days
The Eaton Z-SCH24/25-40 is a remote switch designed for industrial applications with a nominal voltage of 24 V AC and a maximum switching current of 25 A. This relay module is crucial for controlling various electrical circuits, enhancing automation and safety in complex systems. It is typically used in environments requiring precise electrical control, such as manufacturing facilities and automation systems.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Contact Material Cadmium free (Ag-alloy)
Contact Type 4 makers
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 35 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 3000W
Max. load fluorescent lamp 1160VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 2552VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 1044VA
Misc Attribute Z-SCH24/25-40
Nominal Voltage 24V AC
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 4
Rated excitation voltage 20.4-26.4V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 25A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 25A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 35mm