Eaton 248849 Z-SCH230/25-22 Remote switch 230V 25A 2 makers breakers
MPN
248849
1 in stock, despatched same dayBack-order availability date - 18/05/2026
The Eaton Z-SCH230/25-22 is a remote switch with a nominal voltage of 230 V to 240 V and a maximum switching current of 25 A. It is designed with two makers and two breakers, typically used in industrial applications for controlling electrical circuits remotely. This reliable component is well-suited for integration in systems requiring efficient and safe power management.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 35 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 3000W
Max. load fluorescent lamp 1160VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 2552VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 1044VA
Misc Attribute Z-SCH230/25-22
Number of contacts as normally closed contact 2
Number of contacts as normally open contact 2
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 25A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 25A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 35mm