Eaton 248848 Z-SCH230/25-04 remote switch 230V 25A 4 breakers noiseless
MPN
248848
1 in stock, despatched same dayBack-order availability date - 18/05/2026
The Eaton Z-SCH230/25-04 remote switch operates at a nominal voltage of 230 to 240 V and can handle a maximum switching current of 25 A across four breakers. This industrial relay module is ideal for controlling electrical circuits remotely, ensuring efficient and safe operation in various applications. Typical uses include automated systems and electrical control panels in industrial settings.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Contact Material Cadmium free (Ag-alloy)
Contact Type 4 breakers
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 35 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 3000W
Max. load fluorescent lamp 1160VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 2552VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 1044VA
Misc Attribute Z-SCH230/25-04
Number of contacts as normally closed contact 4
Number of contacts as normally open contact 0
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 25A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 25A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 35mm