Eaton 199294 DILM38-11 Elect. Contactor 3P 18.5kW 38A 230/240V
MPN
199294
Romania
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
The Eaton 199294 Electrical contactor is designed for controlling motors up to 18.5 kW and supports a current of 38 A. It operates efficiently at voltages of 230 V at 50 Hz and 240 V at 60 Hz. This contactor is suitable for industrial applications requiring reliable motor control.
Type Electrical contactor
Coil Voltage 230 V/240V AC
Connection Push-in connector
Contact Current Rating 38A
Contact Type 3 makers
Control voltage range 110, 110 - 250, 250 V DC, V AC
Current load 38A
Max. temperature +60°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute DILM38-11(230V50HZ,240V60HZ)-PI
Mounting Style DIN rail
Power 18.5kW