Eaton 199289 DILM32-11 electrical contactor 15kW 32A 1pc
MPN
199289
Romania
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Eaton DILM32-11 electrical contactor, with a power rating of 15 kW and a current capacity of 32 A, operates efficiently at 230V 50Hz or 240V 60Hz. This robust piece of equipment is suitable for controlling electric motors and other high-power applications. Commonly used in industrial and commercial settings, it ensures reliable switching and protection of electrical circuits.
Type Electrical contactor
Coil Voltage 230 V/240V AC
Auxiliary contact type 1 breaker
Connection Push-in connector
Contact Current Rating 32A
Contact Type 3 makers
Control voltage range 110, 110 - 250, 250 V DC, V AC
Current load 32A
Max. temperature +60°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute DILM32-11(230V50HZ,240V60HZ)-PI
Mounting Style DIN rail
Power 15kW