Eaton 139537 DILM185A/22RAC240 contactor 3 makers 90kW 1pc
Image Representative of Range
MPN
139537
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Eaton DILM185A/22(RAC240) is an electrical contactor designed for use in demanding industrial environments. It features three poles and is suitable for controlling motors up to 90 kW. This robust contactor is ideal for applications requiring reliable switching and protection of electric circuits.
Type Electrical contactor
Connection Terminal strip
Contact Type 3 makers
Control voltage (max.) 240V AC
Control voltage (min.) 190V AC
Control voltage range 190 - 240 V AC
Depth 158mm
Height 190mm
Misc Attribute DILM185A/22(RAC240)
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Number of auxiliary contacts as normally open contact 2
Number of normally closed contacts as main contact 0
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of Pins 3-pin
Operating voltage AC 50 Hz 190-240V
Operating voltage AC 60 Hz 190-240V
Power 90kW
Rated control supply voltage AC 50 Hz 190-240V
Rated control supply voltage AC 60 Hz 190-240V
Rated control supply voltage DC 0-0V
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 185A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 136A
Rated operation power at AC-3, 400 V 90kW
Rated operation power at AC-4, 400 V 75kW
Rated operation power NEMA 93kW
Suitable for distribution board FALSE
Type of electrical connection of main circuit Rail connection
Voltage type for actuating AC
Width 140mm