Eaton 120853 Z-SCH230/1/25-20 Remote switch 230V 25A 1pc
MPN
120853
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Austria
View Full Product Range (18)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
10 in stock, despatched in 4 working days
Eaton produces the Z-SCH230/1/25-20 remote switch with a nominal voltage of 230 V to 240 V and a maximum switching current of 25 A. The device is ideal for use in installation and relay module applications. Typical applications include industrial settings where remote switching is crucial.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Colour White
Connection Screw terminal
Contact Material Cadmium free (Ag-alloy)
Contact Type 2 makers
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 17.70 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 3000W
Max. load fluorescent lamp 1160VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 2552VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 1044VA
Misc Attribute Z-SCH230/1/25-20
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 2
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 25A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 25A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 17.70mm