Eaton 112442 DILM38-10 RDC24 contactor 3 makers 18.5 kW 1pc
Image Representative of Range
MPN
112442
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Eaton DILM38-10(RDC24) electrical contactor is designed for 18.5 kW applications, ensuring reliable performance in switchgear assemblies. It features three contacts (makers) for robust control in various industrial settings. Suitable for machinery and automation systems, this contactor offers dependable electrical control and switching.
Type Electrical contactor
Auxiliary contact type 1 maker
Connection Screws
Contact Type 3 makers
Control voltage (max.) 27V DC
Control voltage (min.) 24V DC
Control voltage range 24 - 27 V DC
Depth 97mm
Height 85mm
Misc Attribute DILM38-10(RDC24)
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of normally closed contacts as main contact 0
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of Pins 3-pin
Operating voltage AC 50 Hz 24-690V
Operating voltage AC 60 Hz 24-690V
Power 18.5kW
Rated control supply voltage AC 50 Hz 0-0V
Rated control supply voltage AC 60 Hz 0-0V
Rated control supply voltage DC 24-27V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 38A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15A
Rated operation power at AC-3, 400 V 18.5kW
Rated operation power at AC-4, 400 V 7kW
Rated operation power NEMA 14.9kW
Suitable for distribution board FALSE
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating DC
Width 45mm