Diotec MM5Z5V1B Zener Diodes 5.1V 500mW SMD for voltage regulation
MPN
MM5Z5V1B
Brand
Diotec
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (66)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
3,777 in stock, despatched in 4 working days
Type Zener diode
Voltage 5.10V
Current 0.3W
Package Style SOD 523
Mounting Type Surface-mount
Operating temperature (max.) 150°C
Reverse leakage Current I(r) 2µA
Reverse Voltage U(R) 2V