Diotec BZX84C24-AQ Zener Diodes 24V SMD package for voltage regulation
MPN
BZX84C24-AQ
Order in multiples of 1
2,680 in stock, despatched in 4 working days
Type Zener diode
Voltage 24V
Current 0.3W
Package Style SOT 23
Mounting Type Surface-mount
Operating temperature (max.) 150°C
Reverse leakage Current I(r) 050µA
Reverse Voltage U(R) 17V