DEGSON PC16-PE-01P-1Y-00AH-1 PG Terminal 12.2mm Screws Yellow/Green
Image Representative of Range
MPN
PC16-PE-01P-1Y-00AH-1
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
22 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON PC16-PE-01P-1Y-00AH-1 PG terminal features a 12.2 mm screw connection and is available in yellow and green. This terminal block is suitable for DIN-rail mounting and provides reliable continuity for switchboard applications. Ideal for use in serial and switchboard terminals, it ensures secure electrical connections.
Type PG terminal
Pitch 12.2 mm
No. of Ways 1
Termination Screw
Width 12.2mm
Wire Gauge (mm²) 16mm²
AWG (min.) 12
Clamp width 12.2mm
Connection Screws
Contamination level 3
Cross section (flexible) (max.) 4mm²
Cross section (flexible) (min.) 1.5mm²
Cross section (inflexible) (max.) 6mm²
Cross section (inflexible) (min.) 1.5mm²
Dim (L x W x H) 42.50 x 12.20 x 52.80 mm
Height 52.80mm
Length 42.50mm
Min. stripping length 11mm
Misc Attribute PC16-PE-01P-1Y-00AH
Number of Rows 1
Pins per row 1
Rated Surge Voltage 8kV
Stripping length (max.) 11mm