DEGSON PC10-PE-01P-1Y-00AH-1 PG Terminal 10.2mm Screws Yellow/Green
Image Representative of Range
MPN
PC10-PE-01P-1Y-00AH-1
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
11 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON manufactures the PC10-PE-01P-1Y-00AH-1 PG terminal, featuring a 10.2 mm pitch and screw connection, with a yellow and green colour scheme. This terminal block is ideal for use on DIN rails in switchboard and serial terminal applications, ensuring reliable continuity. It is suitable for industrial environments where secure wiring connections are essential.
Type PG terminal
Pitch 10.2 mm
No. of Ways 1
Termination Screw
Width 10.2mm
Wire Gauge (mm²) 10mm²
AWG (min.) 24
Clamp width 10.2mm
Connection Screws
Contamination level 3
Cross section (flexible) (max.) 4mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.5mm²
Cross section (inflexible) (max.) 4mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.5mm²
Dim (L x W x H) 42.50 x 10.20 x 46.00 mm
Height 46.00mm
Length 42.50mm
Min. stripping length 10mm
Misc Attribute PC10-PE-01P-1Y-00AH
Number of Rows 1
Pins per row 1
Rated Surge Voltage 8kV
Stripping length (max.) 10mm