DEGSON 15EDGKD-2.5-12P-14-00AH-1 Pin Housing Cable 12 Pins 2.5mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKD-2.5-12P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (9)
Order in multiples of 1
156 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON 15EDGKD-2.5-12P-14-00AH-1 pin housing cable is manufactured by DEGSON and features 12 pins with a contact spacing of 2.50 mm. It is ideal for ensuring secure connections in electronic or electrical applications. This product is typically used in circuit board connections and industrial equipment assemblies.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 2.5mm
No of Ways Per Row 12
No. of Rows 1
Current Rating 4A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 20AWG
Wire Gauge (mm²) 0.5mm²
AWG (min.) 26
Connector System wire-to-board
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W) 19 mm x 32.10 mm
Industrial packaging No
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 19mm
max. cross section 0.50mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 0.20mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 150V
Series 15EDGKD
Stripping length (max.) 8mm
Total number of pins 12
Width 32.10mm