DEGSON 15EDGKD-2.5-04P-14-00AH-1 Pin Housing 4 Pins 2.5 mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGKD-2.5-04P-14-00AH-1
China
View Full Product Range (9)
Order in multiples of 1
152 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON 15EDGKD-2.5-04P-14-00AH-1 pin housing cable features four pins with a contact spacing of 2.50 mm. Manufactured by DEGSON, this part is suitable for compact and reliable cable connections. It is commonly used in electronic and industrial applications for secure wire-to-board connections.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 2.5mm
No of Ways Per Row 4
No. of Rows 1
Current Rating 4A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) 20AWG
Wire Gauge (mm²) 0.5mm²
AWG (min.) 26
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W) 19 mm x 12.10 mm
Industrial packaging No
Insulation Material PA 66 UL94V-0
Length 19mm
max. cross section 0.50mm²
Max. temperature +105°C
Min. cross section 0.20mm²
Min. temperature -40°C
Nominal Voltage 150V
Series 15EDGKD
Stripping length (max.) 8mm
Total number of pins 4
Width 12.10mm