DEGSON 15EDGK-3.81-12P-14-00AH Pin Housing 12 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.81-12P-14-00AH
China
View Full Product Range (6)
Order in multiples of 1
42 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON pin housing cable, model 15EDGK-3.81-12P-14-00AH, features 12 pins with a contact spacing of 3.81 mm. This component, often used in pluggable screw terminals and Combicon PCB terminals, suits lift systems like elevators. DEGSON is known for reliable connection solutions in industrial and electronic applications.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 12
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) N/A
Wire Gauge (mm²) N/A
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Compatible with (details) 28 - 16
Connection Screw terminal
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 46.51 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 12
Width 46.51mm