DEGSON 15EDGK-3.81-10P-14-00AH Pin Housing 10 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.81-10P-14-00AH
China
View Full Product Range (6)
Order in multiples of 1
151 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON Pin housing cable 15EDGK-3.81-10P-14-00AH features 10 pins with a contact spacing of 3.81 mm. Manufactured for reliability, it includes pluggable screw and plug-in terminals suitable for use in lift systems and elevators. These Combicon PCB terminals ensure secure connections and efficient functionality.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 10
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) N/A
Wire Gauge (mm²) N/A
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Compatible with (details) 28 - 16
Connection Screw terminal
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 38.89 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 10
Width 38.89mm