DEGSON 15EDGK-3.81-06P-14-00AH Pin Housing Cable 6 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.81-06P-14-00AH
China
View Full Product Range (6)
Order in multiples of 1
381 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON's pin housing cable model 15EDGK-3.81-06P-14-00AH features six pins with a contact spacing of 3.81 mm. This pluggable screw terminal is ideal for use in elevator systems and other applications requiring reliable pcb terminal connections. Its compact design and lift system compatibility make it suitable for versatile industrial uses.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 6
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 23.65 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 6
Width 23.65mm