DEGSON 15EDGK-3.81-05P-14-00AH Pin Housing Cable 5 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.81-05P-14-00AH
China
View Full Product Range (6)
Order in multiples of 1
25 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON manufactures the 15EDGK-3.81-05P-14-00AH pin housing cable, which features a contact spacing of 3.81 mm with a total of 5 pins. This product utilises pluggable screw terminals, making it suitable for applications such as lift systems and elevator terminal connections. Ideal for secure and easy PCB connections, these pin housing cables ensure reliable performance in industrial settings.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 5
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 19.84 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 5
Width 19.84mm