DEGSON 15EDGK-3.81-02P-14-00AH Pin Housing Cable 2 Pins 3.81mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.81-02P-14-00AH
China
View Full Product Range (6)
Order in multiples of 1
1,455 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON Pin housing cable, model 15EDGK-3.81-02P-14-00AH, features two pins with a contact spacing of 3.81 mm. This piece is commonly used in pluggable screw terminals or plug-in terminal configurations. Typical applications include PCB terminals and elevator lift systems.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 2
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 8.41 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 2
Width 8.41mm