DEGSON 15EDGK-3.5-08P-14-00AH Pin Housing Cable 8 Pins 3.5mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
15EDGK-3.5-08P-14-00AH
China
View Full Product Range (5)
Order in multiples of 1
255 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON manufactures the 15EDGK-3.5-08P-14-00AH pin housing cable, featuring 8 pins with a contact spacing of 3.5 mm. This product, suitable for applications like elevators, uses pluggable screw terminals for reliable connections. Typical applications include plug-in terminals and combicon PCB terminals.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.5mm
No of Ways Per Row 8
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 15.60 x 28.80 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 15.60mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 8
Width 28.80mm