Chauvin Arnoux P01192200 C.A 922 Handheld oscilloscope 20 MHz 2-channel
MPN
P01192200
Order Code
Country of Origin
France
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 23/05/2026
The Chauvin Arnoux C.A 922 is a 20 MHz, 2-channel handheld oscilloscope with a 2 GS/s sampling rate and 2.5 Kpoints memory depth, ideal for field and lab work. It includes multimeter functions and a component tester, making it a versatile tool for troubleshooting and diagnostics. Typical applications include electronics testing, signal analysis, and maintenance tasks in various industries.
No. of Channels 2
Bandwidth 20MHz
Type Handheld oscilloscope
Screen Size Color TFT/320x240
Calibrated to Manufacturer's standards (no certificate)
Channel memory depth 2.5 KP
Channel sample rate 2GS/s
Dim (L x W x H) 110 x 57 x 214 mm
Height 214mm
Input coupling AC, DC, HF, LF or noise suppression
Input Impedance 1M Ω ± 0,5%, ca 17 pF
Input Voltage Derating -20 dB per decade from 100 kHz
Interfaces USB
Length 110mm
Misc Attribute C.A 922
Power supply (details) 6 batteries type LR6 or 6 NiMH rechargeable batteries type AA
Reading Category CAT III 600 V
Resolution 9Bit
Time base 25 ns/div to 200 s/div
Vertical deflection 5 mV/div to 200 V/div
Weight 1200g
Width 57mm