CellPack 143630 SRMAHV72-18/0.25M Heatshrink Sleeve 18-72mm Ø UV-Resistant
MPN
143630
Available to back orderBack order, lead time 11 days
CellPack manufactures the SRMAHV72-18/0.25M, a heatshrink sleeve designed for cable repairs, accommodating cable diameters from 18 to 72 mm. This product serves as a protective ground sheath without screw connectors. Typical applications include cable repair and providing a sealant layer for exposed cable ends.
Type Heat Shrink Sleeve
Length 250mm
Colour Black
Cable Ø (max.) 72mm
Cable Ø range 18 - 72mm
Cable Ø up to 18mm
max. cross section 72mm
Max. temperature +120°C
Min. temperature -40°C