CamdenBoss CTB92VJ/10R 10 Way 12A Pluggable Vertical Free Plug Reverse 5.08mm
Image Representative of Range
MPN
CTB92VJ/10R
Country of Origin
Italy
  • Quickly find another product in this range by No of Ways Per Row:
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
Available to back orderPlease contact us for lead time
Plug-in female vertical body style terminal block, reversed orientation, from the CamdenBoss CTB92VJ Series, with 10 poles, 5.08mm pitch.
  • Free plug type
  • 12A current rating, 320V voltage rating
  • Rising clamp termination
  • Free hanging mounting
  • 2.5mm² wire size
  • Tinned brass contact material
  • Polyamide 66 housing material, green colour
  • Working temperature 110°C
  • Polarised mouldings
  • UL94-V0 flame retardant moulding
  • 2.5mm² cable entry
  • Anti solder wicking
  • CUL and IMQ approved
  • Manufacturer's part CTB92VJ/10R
Body Style Vertical Plug - Reverse Orientation
Pitch 5.08mm
No of Ways Per Row 10
No. of Rows 1
Current Rating 12A
Colour Green
Wire Gauge (mm²) 2.5mm²