CamdenBoss CTB92VG/12R 12 Way 12A Pluggable Vertical Free Plug Reverse 5mm Pitch
Image Representative of Range
MPN
CTB92VG/12R
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
210 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 5 months
Plug-in female terminal block from the CamdenBoss CTB92VG Series, free plug type with reversed orientation, 12 poles, 5mm pitch.
  • Vertical body style
  • 12A current rating, 320V voltage rating
  • Rising clamp termination
  • Free hanging mounting
  • 2.5mm² wire size
  • Tinned phosphor bronze contact material
  • Polyamide 66 housing material, green colour
  • 100°C working temperature
  • Polarised mouldings
  • UL94-V0 flame retardant moulding
  • Anti solder wicking
  • Captive screws
  • 2.5mm² cable entry
  • Guided pin alignment
  • VDE and IMQ approved
  • Manufacturer's part CTB92VG/12R
Body Style Vertical Plug - Reverse Orientation
Pitch 5mm
No of Ways Per Row 12
No. of Rows 1
Current Rating 12A
Colour Green
Wire Gauge (mm²) 2.5mm²