C & K Switches A12515RNCQ Rotary Switch 8 Positions SP8T 0.35A 125VDC Solder
Image Representative of Range
MPN
A12515RNCQ
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Vietnam
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
The C & K Switches A12515RNCQ rotary switch operates at 125 V and 2.50 A, featuring eight positions with 45° increments. It is ideal for applications requiring precise control and durability. Typical uses include industrial equipment and control panels.
Type Rotary switch
Current Rating (Amps) 2.50A
Angle of Throw 1 x 45 °
Axle Ø 6.35mm
Contact Material Silver
Length 38.10mm
Lighting Type None
Max. temperature +85°C
Min. temperature -30°C
Recess depth 14.48mm