Bourns SRR6038-100Y Choke SMD 10 µH 38 mΩ 2 A
MPN
SRR6038-100Y
Brand
Bourns
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
Bourns SRR6038-100Y is a high-performance Surface Mount Device (SMD) choke designed for applications requiring an efficient and compact solution for electromagnetic interference suppression. This component has a nominal inductance of 10 µH and exhibits a low direct current resistance (DCR) of 38 mO, allowing for effective current handling up to 2 A. The compact form factor of this choke makes it well-suited for use in power management systems, telecommunications, and automotive electronics where space conservation and high efficiency are critical. The SRR6038-100Y utilises an advanced composite core material to provide excellent thermal stability and reliability.
Type Choke
Resistance 38mO
Content 1
Dimensions (L x W x H) 6.8 x 6.8 x 3.8 mm
Height 3.8mm
Inductance (L) 10µH
Length 6.8mm
Nominal Current 2A
Product Type Choke
Quality Q at MHz 2.52MHz
Tolerance ± 30%
Width 6.8mm