Bourns 3386X-1-103LF Cermet trimmer linear 0.5 W 10 kΩ 280° 310° 1 pc
MPN
3386X-1-103LF
Order in multiples of 1
96 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 10kO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.5W
Adjustment Type Side
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm
Connection Solder pins
Content 1
Dimensions (L x W x H) 9.53 x 4.83 x 9.53 mm
Electrical Angle 280°
Height 9.53mm
Length 9.53mm
Maximum Temperature 125°C
Mechanical Angle 310°
Minimum Temperature -55°C
Operation type side
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 4.83mm