Bourns 3296P-1-503LF Cermet trimmer linear 0.5 W 50 kΩ 9 ° 1 pc
MPN
3296P-1-503LF
Brand
Bourns
EAN-13
Order Code
View Full Product Range (33)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
3 in stock, despatched in 4 working days
Type Cermet Trimmer
Resistance 50kO
Tolerance ± 10%
Power Rating 0.5W
Adjustment Type Side
Number of Turns 25
Pitch 2.54mm
Connection Solder pins
Content 1
Cross Section 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 9.53 x 4.83 x 10.03 mm
Electrical Angle
Height 10.03mm
Length 9.53mm
Maximum Temperature 125°C
Minimum Temperature -55°C
Operation type side
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/K
Tolerance ± 10%
Width 4.83mm