Bourns 3266W-1-104LF 100K 10% Potentiometer Top Cermet Trimming 0.25" 0.25W
MPN
3266W-1-104LF
106 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
This top adjustable 100k 0.25in 10% 0.25W multi-turn cermet potentiometer from Bourns has a robust construction and is fully sealed to withstand industrial cleaning solvents.
  • Housing incorporates PCB stand-offs and slipping clutch end stops
  • Bourns 3266W series
Type Cermet Trimmer
Resistance 100000O
Tolerance 10%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Top
Number of Turns 12
Pitch 2.54mm