Bourns 3266W-1-102LF 1k 3266W 0.25in Top Cermet Trimmer Pot
MPN
3266W-1-102LF
Brand
Bourns
Order Code
Country of Origin
Costa Rica
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
48 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
This top adjustable 1k 0.25in 10% 0.25W multi-turn cermet potentiometer from Bourns has a robust construction and is fully sealed to withstand industrial cleaning solvents.
  • Housing incorporates PCB stand-offs and slipping clutch end stops
  • Bourns 3266W series
Type Cermet Trimmer
Resistance 1000O
Tolerance 10%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Top
Number of Turns 12
Pitch 2.54mm