Bosch 1600A02ND9 VDE Side Cutter 160mm Chrome Vanadium Ergonomic Grip.
MPN
1600A02ND9
Brand
Bosch
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
7 in stock, despatched in 4 working days
Bosch Professional 1600A02ND9 side cutter, measuring 160 mm, is designed for precise cutting tasks. This VDE cable cutter ensures safety when working with electrical wires. Ideal for both professional electricians and DIY enthusiasts, it provides reliability and durability.
Type Side cutter
ESD Safe No
Length 163mm
VDE Safe Yes
DIN Standard DIN EN 60900
Handle Colour Red, Yellow
Height 56mm
Insulated TRUE
Material Chromium-vanadium steel
Number of pliers 1
Range of use VDE
Rated insulation voltage 1000 V
VDE Tested TRUE
Weight 228g
Width 29mm