Blickle 658468 LEX-POEV 160XR-SG-1-FI S/Steel Swivel castor - Wheel Ø 160mm
MPN
658468
Brand
Blickle
EAN-13
Order Code
Discontinued
This LEX-POEV 160XR-SG-1-FI swivel castor and wheel from Blickle features a Ø 160mm wheel with stainless steel swivel castor, top plate fitting and ‘stop-fix' brake.
  • Grey tread colour
  • Ø 160mm wheel
  • 50mm T2 wheel width
  • Bolt hole Ø 9mm
  • 80 x 60mm bolt hole spacing
  • 300kg load capacity
  • 195mm height
  • 100 x 85mm plate
  • 54mm (F) offset swivel castor
  • 2.05kg unit weight
  • -25°C to 80°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 65° shore A
  • Roller bearing type
  • Manufacturer's part 658468
Type Swivel castor
Diameter 160mm
Load Capacity 300kg
Tread Material Rubber
Width 50mm