Blickle 583112 LEX-POEV 100KD-SG-FI S/Steel Swivel Castor - Wheel Ø 100mm
MPN
583112
Brand
Blickle
EAN-13
Order Code
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
This LEX-POEV 100KD-SG-FI swivel castor and wheel from Blickle features a Ø 100mm wheel with stainless steel swivel castor, top plate fitting and ‘stop-fix' brake.
  • Grey tread colour
  • Ø 100mm wheel
  • 38mm T2 wheel width
  • Bolt hole Ø 9mm
  • 80 x 60mm bolt hole spacing
  • 150kg load capacity
  • 125mm height
  • 100 x 85mm plate
  • 36mm (F) offset swivel castor
  • 0.8kg unit weight
  • -25°C to 80°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 65° shore A
  • Ball bearing type
  • Manufacturer's part 583112
Type Swivel castor
Diameter 100mm
Load Capacity 150kg
Tread Material Rubber
Width 38mm