Blickle 574343 LKRXA-TPA 80KD-11-FI-FK S/Steel Light Duty Swivel Castor Ø 80mm
MPN
574343
Brand
Blickle
Order Code
Discontinued
This LKRXA-TPA 80KD-11-FI-FK light duty swivel castor and wheel from Blickle is equipped with a 'stop-fix' brake and features a Ø 80mm wheel with a stainless steel light duty swivel castor, plus bolt hole fitting.
  • Grey tread colour
  • ‘Stop-fix' brake
  • Ø 80mm wheel
  • Wheel has ball bearing seals
  • Bolt hole Ø 11mm
  • 32mm T2 wheel width
  • 100kg load capacity
  • 108mm height
  • Ø 57mm plate
  • 40mm (F) offset swivel castor
  • 0.544kg unit weight
  • -20°C to 60°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 85° shore A
  • Ball bearing type
  • Manufacturer's part 574343
Type Swivel castor
Diameter 80mm
Load Capacity 100kg
Tread Material Thermoplastic rubber elastomer
Width 32mm