Blickle 574251 LKRXA-TPA 80KD-11-FK S/Steel Light Duty Swivel Castor Ø 80mm
MPN
574251
Brand
Blickle
EAN-13
Order Code
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 4 working days
This LKRXA-TPA 80KD-11-FK light duty swivel castor and wheel from Blickle features a Ø 80mm wheel with a stainless steel light duty swivel castor and bolt hole fitting.
  • Grey tread colour
  • Ø 80mm wheel
  • 32mm T2 wheel width
  • Wheel has ball bearing seals
  • Bolt hole Ø 11mm
  • 100kg load capacity
  • 108mm height
  • Ø 57mm plate
  • 40mm (F) offset swivel castor
  • 0.473kg unit weight
  • -20°C to 60°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 85° shore A
  • Ball bearing type
  • Manufacturer's part 574251
Type Swivel castor
Diameter 80mm
Load Capacity 100kg
Tread Material Thermoplastic rubber elastomer
Width 32mm