Blickle 367995 LEX-POEV 125XR-SG-FI S/Steel Swivel Castor - Wheel Ø 125mm
MPN
367995
Brand
Blickle
EAN-13
Order Code
Discontinued
This LEX-POEV 125XR-SG-FI swivel castor and wheel from Blickle features a Ø 125mm wheel with stainless steel swivel castor, top plate fitting and ‘stop-fix' brake.
  • Grey tread colour
  • Ø 125mm wheel
  • 40mm T2 wheel width
  • Ø 9mm bolt hole
  • 80 x 60mm bolt hole spacing
  • 150kg load capacity
  • 150mm height
  • 100 x 85mm plate
  • 40mm (F) offset swivel castor
  • 0.95kg unit weight
  • -25°C to 80°C temperature range
  • Tread and tyre hardness 65° shore A
  • Roller bearing type
  • Manufacturer's part 367995
Type Swivel castor
Diameter 125mm
Load Capacity 150kg
Tread Material Rubber
Width 40mm