BG 822UAC22 White Nexus Moulded Double Switched 13A Power Socket - USB Charging
MPN
822UAC22
China
View Full Product Range (5)
This 800 series white moulded 13A double socket from British General comes with integrated fast charge 22W USB-A and USB-C ports, allowing an electrical device to be plugged in, and mobiles to be charged simultaneously without having to sacrifice a socket. Features include a standby mode, which activates when devices are fully charged, and the variable fast charging supports PD & QC charging protocols for Android and iOS devices. Its front-plate has a high resistance to fading, discolouration and scratches, with inherent anti-microbial properties proven to reduce the growth of bacteria. Angled in-line colour coded terminals ensure it's easy to install, and in-built twin earth allows a double earthing facility for installations requiring high integrity protective connection. With its classic rounded edge finish, this will seamlessly fit with any style in a home. Designed for ease of installation and fits a 25mm back box making it an ideal retro-fit replacement for existing sockets.
  • 22W, variable voltage fast charging with PD & QC charging protocols for Android and iOS devices, with charge shared across two outlets - 1 x Type A, 1 x Type C
  • Angled colour coded terminals for easy identification and captive screws to prevent screw loss
  • Delivers 50% charge to mobile phones in just 30 minutes