BG 822UAC12 White Nexus Moulded Double Switched 13A Power Socket - USB Charging
MPN
822UAC12
China
View Full Product Range (5)
This Nexus 800 series 13A double socket from British General comes with 1x type A and 1x type C USB charging ports, allowing an electrical device to be plugged in, and mobiles to be charged simultaneously without having to sacrifice a socket. Features include a standby mode, which activates when devices are fully charged, and an auto-detection function that only provides power to your USB device when it needs it. Its white moulded front-plate has a high resistance to fading, discolouration and scratches, with inherent anti-microbial properties proven to reduce bacterial development and inhibit the growth of infectious diseases. With its rounded edge, this will seamlessly fit with any style in a home, and fits a 25mm backbox, ideal for retro-fit. Angled in-line colour coded terminals ensure it's easy to install, and in-built twin earth allows a double earthing facility for installations requiring high integrity protective connection. Manufactured to BS 7671:2008 strict safety standards.
  • 12W USB charging output with charge shared across two outlets - 1 x Type A, 1 x Type C