BG 822UAA12 White Nexus 13A 2G Sw Skt + 2 X USB A 12W
This 800 series 13A double socket from British General comes with 2 type A USB charging ports, allowing an electrical device to be plugged in, and mobile phones to be charged simultaneously without having to sacrifice a socket. USB features include a standby mode, which activates when devices are fully charged, and an auto-detection function that only provides power to your USB device when it needs it. Its white moulded front-plate has a high resistance to fading, discolouration and scratches, with inherent anti-microbial properties proven to reduce bacterial development and inhibit the growth of infectious diseases. With its rounded edge profile, this will seamlessly fit with any style in a home, and fits a 25mm backbox, ideal for retro-fit. Angled in-line colour coded terminals ensure it's easy to install, and in-built twin earth allows a double earthing facility for installations requiring high integrity protective connection. Manufactured to BS 7671:2008 strict safety standards.
Description Image Product Buy Pricing (Ex VAT) Type Number of Gangs