BG 821UAC18 White Nexus 13A 1G Sw Skt + USB A + C (18W)
MPN
821UAC18
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 17/05/2026
This Nexus 800 series white moulded 13A single socket from British General comes with integrated fast charge USB-A and USB-C ports, allowing an electrical device to be plugged in, and mobile phones to be charged simultaneously without having to sacrifice a power socket. The 18W variable voltage fast charging supports PD & QC charging protocols for Android and iOS devices, and auto-detects the USB device and adjusts the charging pattern to suit. Its moulded white front-plate has a high resistance to fading, discolouration and scratches, with inherent anti-microbial properties proven to reduce bacterial development and inhibit the growth of infectious diseases. With its rounded edge finish, this will seamlessly fit with any style or décor in your home. Designed with angled colour coded terminals and backed out captive screws for ease of installation, and fits a 25mm back box making it an ideal retro-fit replacement for existing sockets. Ideal for residential or commercial use.
  • 18W, variable voltage fast charging with PD & QC charging protocols for Android and iOS devices, with charge shared across two outlets - 1 x Type A, 1 x Type C
  • Angled colour coded terminals for easy identification and captive screws to prevent screw loss
  • Delivers 50% charge to mobile phones in just 30 minutes