AXAGON BUCM2-CM15AB Charging Cable USB C to USB C 1.5m Black
MPN
BUCM2-CM15AB
Brand
AXAGON
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 14 days
Cable Length 1.5m
Connector 1 USB-C
Connector 2 USB-C
Colour Black
Type Cell phone Charging cable
AWG wire size 22/30
Cable Diameter 4.6mm
Cable jacket material Thermoplastic elastomer (TPE)
Cable jacket type Braided
Cable Type Round cable
Cable Use Cell phone
Certification CE, RoHS
Compatible products computers, monitors, laptops, phones, tablets and other devices
Compliance certificates RoHS, CE
Conductor Material Oxygen-Free Copper (OFC)
Connector USB C® (USB 2.0)
Connector 1 form factor Straight
Connector 1 gender Male
Connector 2 form factor Straight
Connector 2 gender Male
Connector contacts plating Gold
Connector housing material Metal
Connector material Nickel
Connector shield material Copper
Connector shielding Yes
Connector Version straight
Country of origin China
Fast charging Yes
Input current (max) 5 A
Input Voltage 48 V
Maximum data transfer rate 0.48 Gbit/s
No. of A connectors 1
No. of B connections 1
Package depth 130mm
Package height 15mm
Package Type Bag
Package weight 60g
Package width 205mm
Product colour Black
Product Type Cell phone Charging cable
Quantity per pack 1 pc(s)
Type A USB-C®
Type B USB-C® USB 2.0
USB Power Delivery (USB PD) Yes
USB Power Delivery revision 3.1
USB Power Delivery up to 240 W