Assmann WSW A-DSF 25LPIII/FP D-Sub Male IDC 25 Way 2.54mm Plastic
MPN
A-DSF 25LPIII/FP
Brand
Assmann WSW
EAN-13
Order Code
  • Quickly find another product in this range by No. of Ways:
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
521 in stock, despatched in 4 working days
Assmann WSW A-D SF 25 LPIII FP D-sub male connector plastic IDC 25-way 2.54mm pitch. Current rating 1A gold/tin plated contacts and PBT, UL94V-0 insulation. With screw holes.
  • Product group: D-sub connector
  • Style: Male
  • Contact type: THT
  • Pin count: 25
  • Spacing (mm): 2.54
  • Current rating: 3A
  • Contact length: 3.20mm
  • Contact direction: right angle
  • Plating: Au
  • Insulator: PBT, UL94V-0
  • Version: With Ferrite Plate
  • Fastening: with screw hole
  • Manufacturer's part no. A-DSF 25LPIII/FP
Type Male
Plug / Socket Plug
Mounting Type Cutting-clamping technology
No. of Ways 25
Mounting Direction Straight
Connection Angle 180°
Plating Material Gold plated
No. of Rows 2
Pitch 2.54mm