APEM QS103XXW24 10mm LED Panel Indicator White 24V DC Wire Terminals
Image Representative of Range
MPN
QS103XXW24
Brand
APEM
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
147 in stock, despatched in 4 working days
A 10mm 24V DC snap-in panel mount white LED indicator with a coloured diffused flat lens. Ideal for applications such as domestic and commercial white goods, catering equipment, fire alarm panels, power distribution sockets, battery chargers/power supplies.
  • Ideal for replacing filament or neon indicators
  • Requires no additional hardware
  • Terminated by 200mm wire leads
  • UL496 recognised component
  • Manufacturer's part QS103XXW24
Lamp/Lens Colour White
Brightness (mcd) 1200mcd
Current 20mA
Size 10mm
View Angle 30°
Voltage 24V