APEM QS103XXR24 10mm LED Panel Indicator Red 24V DC Wire Terminals
Image Representative of Range
MPN
QS103XXR24
Brand
APEM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
228 in stock, despatched in 4 working days
A 10mm 24V DC snap-in panel mount red LED indicator with a coloured diffused flat lens. Ideal for applications such as domestic and commercial white goods, catering equipment, fire alarm panels, power distribution sockets, battery chargers/power supplies.
  • Ideal for replacing filament or neon indicators
  • Requires no additional hardware
  • Terminated by 200mm wire leads
  • UL496 recognised component
  • Manufacturer's part QS103XXR24
Type Panel Indicator
Lamp/Lens Colour Red
Brightness (mcd) 25mcd
Current 20mA
Size 10mm
View Angle 30°
Voltage 24V