Amphenol L17D45PK-M-15+L717SDA15P D-Sub Pin Strip Set 45° 15 Pins
Image Representative of Range
MPN
L17D45PK-M-15+L717SDA15P
Brand
Amphenol
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Sweden
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
17 in stock, despatched in 4 working days
The Amphenol L17D45PK-M-15+L717SDA15P D-SUB pin strip set features 15 pins and is designed with a 45° angle for efficient solder bucket connections. This pin strip set is widely used in electronic and communication applications that require reliable D-sub connector interfaces. It provides a robust connection solution suitable for various industrial and commercial uses.
Type D-SUB pin strip set
Plug / Socket Pin strip, straight
Mounting Type Solder bucket
No. of Ways 15
Mounting Direction 45 Degree
Connection Angle 45°
Plating Material Gold on nickel
Contact Material Copper alloy
Contact Type Punched contacts
Factory colour Metal
Mating cycles 100
No. of Rows 2
Temperature Range -55 °C up to +85°C
Test Voltage 1000V