Amphenol 71600-050LF IDC Female Header 50POS 2x25P Unshrouded 100"
MPN
71600-050LF
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (50)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 150
Available to back orderBack order, lead time 4 months
The Amphenol ICC 71600-050LF is an IDC female header with 50 positions in a 2x25 pin configuration. It is unshrouded and has a pitch of 2.54 millimetres. This component is designed for cable-to-board applications and data communication systems. It is commonly used in electronic devices requiring high-speed and reliable connections.
Number of Ways 50
Pitch 2.54mm