Alps RK27112MC030 20K Motorised Dual-gang Rotary Potentiometer
MPN
RK27112MC030
Brand
Alps
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Inc VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 2 days
This high quality 20kΩ rotary potentiometer from the Alps RK271 series can be adjusted manually or remotely controlled using the small built-in DC motor. Its dual-gang, log law configuration makes it ideal for use as a volume control in Hi-Fi amplifiers and CD/DVD players and other professional audio applications.
  • Suitable for PCB mounting
  • Metal shaft
  • Tolerance 20%
  • Rotation 300°
  • 4.5V DC motor supply
  • Rated power 50mW
  • Maximum voltage 30V AC
  • Overall width 36.2mm
  • M8 bush with 20mm long, ø6mm plain round shaft
  • Alps RK271 series
Type Logarithmic Potentiometer
Resistance 20kO
Tolerance 20%
Power Rating 50mW
Shaft Diameter 6mm
Shaft Length 25mm