ABB MS132-0.16 Manual Motor Starter
MPN
MS132-0.16
Brand
ABB
Order Code
Discontinued
The MS132-16 manual motor starter is a compact device with a rated operational current of Ie = 16.0 A. This device is used to manually switch on and off motors and to protect them reliably and without the need for a fuse from short-circuits, overload and phase failures.
  • Type: MS132-0.16
  • Trip class: 10A
  • Manufacturer's code: 1SAM350000R1001
- N/A
Adjustment range undelayed short-circuit release 2 - 2A
Degree of protection (IP) IP20
Depth 86.75mm
Device construction Complete device in housing
Height 90mm
Number of Poles 3
Overload release current setting 0.1 - 0.16A
Phase failure sensitive true
Power loss 5.1W
Rated operating voltage 250 - 690V
Rated operation power at AC-3, 230 V 0.03kW
Rated operation power at AC-3, 400 V 0.03kW
Rated permanent current Iu 0.16A
Rated short-circuit breaking capacity Icu at 400 V, AC 100kA
Switch off technique Thermomagnetic
Type MS132-0.16
Type of control element Turn button
Type of electrical connection of main circuit N/A
Width 45mm